.

Tömegesen törnek ki a vulkánok világszerte



Miért kezdtek el hirtelen óriási láva szökőkutak ömleni a világ néhány legveszélyesebb vulkánjából az egész bolygón, és miért kelt életre olyan sok régóta szunnyadó tűzhányó az utóbbi időben?


Az Etna kitörése Olaszországban a címlapokra került az egész világon, de ennek a vulkánnak a kitörése messze nem az egyedüli. A Volcano Discovery adatai szerint 35 vulkán közül bármelyik kitörhet vagy nemrég tört ki, és több tucat másik is egyre aktívabb. Vajon mi okozza a vulkáni tevékenység ilyen mértékű növekedését?
 

Az Etna kitörése
https://www.volcanodiscovery.com/erupting_volcanoes.html

Az USGS (amerikai geológiai hivatal) szerint a magma a "föld alatti olvadt kőzet," és a láva, amikor az olvadt kőzet áttöri a Föld felszínét. Ebben a pillanatban valami nagy erővel nyomja a magmát egészen a Föld kérgéig a bolygó számos kulcsfontosságú helyén. Szicília szigetén "óriási láva szökőkutak" törnek fel az Etnából, amit 30 kilométeres távolságból is látni.
 

<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/rznju2ivzfU" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

A világ másik felén a guatemalai "Tűz (Fuego) vulkánból" folyamatosan ömlik az olvadt kőzet február 25-ike óta.


<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/q5ackJiQpgo" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
 
A Csendes-óceán közepén lávafolyam ömlik az óceánba a Kilauea vulkánból december 31-ike óta.
 
<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/cVS9dD2XqKo" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Eközben számos nagy vulkán, amely már régóta szunnyad, ismét egyre aktívabbá válik szerte a világon.

Indiában például az egyetlen aktív vulkán a Barren-szigeten hirtelen elkezdett "lávát és hamut" okádni, miután 150 évig nyugalomban volt.
 
<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/UyN3T6lHLPw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

A tudósok sokszor beszélnek kihunyt vulkánokról, de mostanra megtanultuk, hogy valójában nem lehet biztonsággal azt mondani, hogy bármelyik vulkán teljesen kialudt volna. A szunnyadónak hitt vulkánok váratlan életre kelése azonban sok szakértőt komolyan elgondolkodtatott.

Ráadásul ezek nem elszigetelt esetek, amelyek egy bizonyos földrajzi régióra jellemzőek, hanem szó szerint a világ minden táján egyszerre váltak aktívvá ezek a tűzhányók.

A múlt hónapban az indonéziai Sinabung-hegy a déli féltekén egyetlen nap alatt hétszer tört ki, és az északi féltekén a hatóságok arra figyelmeztetnek, hogy Izland négy legnagyobb vulkánja is kitörni készül.


<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/DNFA1bYO5Dw" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Indonézia és Izland olyan távol vannak egymástól, amennyire csak lehet, mégis mindkettőt érinti ez az egész világra kiterjedő jelenség.


<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/fjoFa-Gmwy0" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Kétségtelen, hogy valami a szeizmikus aktivitás jelentős növekedését okozza szerte a világon.

Ezzel együtt meg kell említeni a földrengéseket is. A Big Wobble című honlap a közelmúltban közölt egy cikket, amelyben két rendkívüli térképet is bemutattak. Az első térkép az 1900 január és 1917 január közötti nagyobb földrengések számát mutatja, a második térkép pedig a 2000 január és a 2017 január közötti nagyobb földrengéseket ábrázolja. A két térkép közötti különbség enyhén szólva is megdöbbentő.

http://www.thebigwobble.org/2017/01/birth-pains-and-earthquakes-in-divers.html


 
 
Egyre nehezebb tagadni, hogy valami történik bolygónk kérgével, és sokan egyre inkább aggódnak amiatt, hogy a szeizmikus aktivitás szintje továbbra is folyamatosan emelkedik.

Már említettük az Etnát, de úgy tűnik, hogy egy sokkal nagyobb veszély ébredezik Olaszországban Nápoly városa alatt. Egy hatalmas szupervulkán, a "Campi Flegrei" közel van a "kritikus állapothoz," és ha kitör, a következményei katasztrofálisak lesznek, számolt be a National Geographic.

http://news.nationalgeographic.com/2016/12/supervolcano-campi-flegrei-stirs-under-naples-italy/


<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/aC3rHwS1uHM" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

Ha teljesen kitör ez a szupervulkán, az milliók halálát okozhatja, az északi félteke égboltja hónapokra elsötétedhet, és az ennek következtében kialakuló "vulkanikus tél" éhínséget okozhat a világ minden táján.

Ugyanezt lehet elmondani a Pektu-hegy szupervulkánjáról, amely Észak-Koreában van ébredezőben.


<iframe width="640" height="360" src="https://www.youtube.com/embed/5vUkawMDz80" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>


Az Egyesült Államokban a nyugati part vulkánjai mutatnak aggasztó jeleket. Ha például a Rainier-hegy kitör, annak szintén súlyos következményei lesznek.

Egyre inkább úgy tűnik, hogy egy instabil bolygón élünk, és a súlyos természeti katasztrófák egy pillanat alatt megváltoztathatják az életünket.

Csak azért, mert huzamosabb ideig élhettünk viszonylag "normális" életet, ez nem jelenti azt, hogy mindig is így lesz.


Újvilágtudat
Címkék: 

 

Webcam Fuengirola

csak egy kattintás és élőben nézhető a fuengirolai tengerpart



Vár a Costa del Sol